nasza szkoła z życia szkoły zajęcia pozalekcyjne nasze osiągnięcia galeria tablica ogłoszeń
* *   *

RECENZJE KSIĄŻEK, KTÓRE MOŻNA ZNALEŹĆ W NASZEJ BIBLIOTECE SZKOLNEJ

TYTUŁ: "Pięcioro dzieci i coś"
AUTOR: Edith Nesbit

Jest to fantastyczna opowieść o piątce rodzeństwa. Robert, Antea, Janeczka, Cyryl i Maleństwo przyjeżdżają na wieś do Białego Dworku. Już w pierwszym tygodniu swojego pobytu na wakacjach w pobliskim kamieniołomie wykopują z piasku duszka, który potrafi spełniać marzenia. Dzieci nie bardzo wiedzą, o co go prosić. Czasem ich życzenia są dość przypadkowe i niezbyt przemyślane. Proszą o złoto, o skrzydła, o to, by ich dom zamienił się w oblężony zamek itd. Na szczęście czary działają tylko do zachodu słońca, co w wielu sytuacjach ratuje dzieci z opresji. Wystarczy przeczytać kilka stron, aby po uszy zanurzyć się w magicznym świecie Edith Nesbit. Polecam wydanie książki w tłumaczeniu Ireny Tuwim i z pięknymi ilustracjami Marii Ormowskiej - Gabryś.
  • "Pięcioro dzieci i coś",
  • "Feniks i dywan",
  • "Historia amuletu".

TYTUŁ: "Córka Robrojka"
    AUTOR: Małgorzata Musierowicz

Fabuła książki jest dwuczęściowa. Jeden wątek to historia Robrojka, czyli Roberta Rojka, którego czytelnicy pamiętają z "Kłamczuchy" i z "Kwiatu kalafiora". Drugi wątek to historia Arabelli, córki Robrojka. Bella - w przeciwieństwie do swojego ojca - jest osobą dynamiczną, zdecydowaną, nie ulega wzruszeniom. Bella nie grzeszy wprawdzie urodą, ale nadrabia ten fakt licznymi umiejętnościami, na przykład ma zielony pas karate, zna się na hodowli róż, hydraulice, naprawie skrzypiących drzwi, szyciu, gotowaniu, udzielaniu pierwszej pomocy. Świat w "Córce Robrojka" jest dość układny i sprawiający wrażenie dużego puzzla, w którym wszystkie elementy układanki muszą do siebie pasować. Czyta się to bardzo dobrze. Jest to kolejny tom rodzinnej sagi, pokazujący, że świat wcale nie jest taki zły, a frustracje można wyładować zrzucając z wieży gipsowego krasnala.
  • "Szósta klepka",
  • "Kłamczucha",
  • "Kwiat kalafiora",
  • "Ida sierpniowa",
  • "Opium w rosole",
  • "Brulion Bebe B.",
  • "Noelka",
  • "Pulpecja",
  • "Dziecko piątku",
  • "Nutria i nerwus",
  • "Córka Robrojka",
  • "Imieniny",
  • "Tygrys i róża",
  • "Kalamburka".

TYTUŁ: "Muminki"
    AUTOR: Tove Marie Jansson

Muminki to baśniowe stworki niepodobne do żadnych innych na świecie, spędzające beztroskie życie w niebieskim domku w sielskiej dolinie. Jednak to nie przytulny domek zapewnia sympatycznym trollom szczęście i bezpieczeństwo, ale miłość i liczne grono przyjaciół. Nade wszystko cenią wolność i pełne przygód życie. Właśnie w poszukiwaniu przygód często opuszczają domowe pielesze.
  • "Kometa nad Doliną Muminków",
  • "W Dolinie Muminków",
  • "Lato Muminków",
  • "Zima Muminków",
  • "Opowiadania z Doliny Muminków",
  • "Tatuś Muminka i morze",
  • "Pamiętniki Tatusia Muminka",
  • "Dolina Muminków w listopadzie",
  • "Małe trolle i duża powódź".

TYTUŁ: "Marry Poppins"
    AUTOR: Pamela Travers

Mary Poppins to angielska guwernantka z czasów międzywojennych. "Wzór doskonałości" szeleszcząc nakrochmalonym fartuchem zaprowadzała porządek w domu, uspokajała dzieci patrząc na nie "dziwnym spojrzeniem, które zdawało się przeszywać je na wskroś i czytać w ich myślach". Nikt z dorosłych nie spostrzegł w jej osobie niczego nadzwyczajnego, jedynie dzieci wiedziały, że Mary Poppins jest inna - nie zapomniała mowy ptaków, drzew i gwiazd, zachowała z dzieciństwa wyobraźnię, chociaż była dorosła. Mary miała zwyczaj zjawiać się i znikać niespodziewanie. Lubiła ciągłe zmiany, a jej torba zawierała wszystko, co posiadała. Mary Poppins mówiła dzieciom, że każdy ma swój własny "Kraj Czarów", a one spodziewały się po niej coraz to nowych dziwów.
  • "Mary Poppins",
  • "Mary Poppins wraca",
  • "Mary Poppins otwiera drzwi",
  • "Mary Poppins w parku",
  • "Mary Poppins na ulicy Czereśniowej",
  • "Mary Poppins i numer osiemnasty".

?

ul. Puszczyka 6